Mulieres

Merle Liivak: kodukeemias eelistan looduslikke tooteid

Pilti: Krõõt Tarkmeel

Kes arvab, et pesu ja kodu saab puhtaks vaid tugevalt lõhnavate vahenditega, proovigu vahelduseks mõnda ökosarja või soodat äädikasortsuga. Kolme lapse ema ja ajakirjanik Merle Liivak on muutnud oma kodu võimalikult keemiavabaks ja nii saab ka! 

“Olen kodukeemia suhtes tundlik ja ka ühe oma lapse kroonilise tervisehäda tõttu pean tegema võimalikult looduslikke valikuid. Nii on meil kodus aastaid tarvitusel olnud ainult lõhna- ja värvivabad pesuvahendid, tavaliselt ökoloogilised. Sealjuures ei ole mulle oluline, et pesu oleks säravvalge, kuigi ka looduslike vahenditega on võimalik seda saavutada. Väikeste lastega peredel pole lihtsalt väga mahti sellist täiust taga ajada, peaasi, et pesu saab puhtaks ja pesuvahendijäägid ei tekita kellelgi mingeid tervisereaktsioone. Sama kehtib ka muude puhastusvahendite puhul. Näiteks nõudepesumasinasse käivad mul tableti asemel hoopis sooda ja äädikasorts ning nõud saavad ilusad puhtad ja aroomivabad.

Hiljuti katsetasin Mulierese pesugeeli ja üldpuhastusvahendiga – mõlemad pure uncented ehk lõhnavabast sarjast, et välistada ebameeldivaid reaktsioone hingamisteedes ja nahal. Jäin mõlemaga igati rahule. Pesugeel pesi pesu normaalselt puhtaks. Mustikasmuuti plekkidega pidin küll eraldi tegelema, aga seda ma ka eeldasin. Kasutan pesugeeli hea meelega ka tulevikus, niisamuti üldpuhastusvahendit. Tegelikult olen kodu erinevaid pindu puhastades hakkama saanud paljuski lihtsalt sooja veega, abiks vahel sooda ja äädikas, aga valmissegatud toode pudelis on kasutamiseks muidugi mugavam. Ka Mulierese pakendid on sümpaatsed ja räägivad minuga sama esteetilist keelt. Lisaks sellele eelistan rõõmuga eestimaist! Ka erinevad tunnustused ja märgid teevad poeriiulite vahel kiire otsustamise kergemaks – nii ka Mulierese puhul. Ikka ju jälgin, kui looduslik on toode, mõne toote puhul on ka tähtis, et oleks mahe.

Olgugi, et meie pere mõned pereliikmed on tundlikumad kui teised, teen oma valikuid tegelikult terve pere huvides. Meie elu on nagunii täis kõikmõeldavat keemiat, mis piirab meid kasvõi tavarõivaste kiudude vahel värvainena, tavapoe toidus e-ainetena, taimekaitsevahendite-antibiootikumide-hormoonide jääkidena ning tänavatel kasvõi heitgaasisaastena – seepärast püüaksin ka ilma erilise tundlikkuse probleemita puhastusvahendid ikka võimalikult keemiavabad hoida. Sest tundlikkus tekib ajapikku just seetõttu, et puutud igapäevaselt kokku hulga keemiaga ja sinu keha mõõt saab ühel hetkel lihtsalt täis,” jääb Merle endale kindlaks.

Mulierese looduslikud ja keskkonnasõbralikud pesu- ja puhastusvahendid on Eesti päritolu. Algselt vaid oma pere tarbeks valmistatud lõhnastamata sensitive-tooted sobivad hästi ka ülitundlikule ja allergilisele nahale. Rahvusvaheliselt tunnustatud EcoCert organic sertifikaat kinnitab, et Mulierese pesugeelid ja üldpuhastusvahendid on biolagunevad, nende koositsosad on 99,97% looduslikku päritolu, tootmisel on kasutatud mahepõllumajanduse toorainet ning tootmissüsteemid vastavad säästva arengu standardile. Kusjuures rahvusvaheliste uuringute kohaselt on naturaalsete toodetena sertifitseeritud vaid vähem kui 1% pesu- ja puhastusvahenditest.

Mulierese tooted baseeruvad nahasõbralikul ja heade puhastusomadustega oliiviõlil ning ei sisalda parabeene, naftatooteid, sünteetilisi lõhna- ega värvaineid. Tooteid pole katsetatud loomadel ja need kannavad alates 2016. aastast ka rahvusvahelist vegan society märgist. Lõhnastamata sensitive-seeria toodetel on Eesti Allergialiidu soovitus ja Mulierese pesugeel Roosiaed nimetati 2016. aastal Malmö ökomessil Skandinaavia parimaks uueks elustiilitooteks. Lisaks on valikus värske tsitruse ja põhjamaise metsa aroom, mis kõik loodud kvaliteetsete eeterlike õlide baasil. Isegi tootepakendid on erilised: töödeldud papist ja täielikult biolagunevad.

Loe ka, mida arvavad Mulierese pesu- ja puhastusvahenditest Krista Lensin ja Karolin Kuusik!

Foto: Krõõt Tarkmeel